PL

Projekt “Plakat Polski w Turcji 2014” został zrealizowany przez Stowarzyszenie Ogrody Sztuki we współpracy z Galerią Plakatu w Krakowie w ramach obchodów 600lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych
między Polską a Turcją, koordynowanych przez Instytut Adama Mickiewicza (http://culture.pl/pl/wydarzenie/plakat-polski-w-turcji). Jego głównym założeniem była promocja polskiego plakatu za granicą oraz nawiązanie współpracy z tureckim środowiskiem artystycznym. Zorganizowano kilka wystaw plakatów, warsztaty z projektowania plakatu z polskimi profesorami uczelni artystycznych oraz szereg spotkań i wykładów o historii polskiego plakatu w dwóch miastach w Turcji: Ankarze i Stambule.

STAMBUŁ

Partner: Mimar Sinan Fine Arts University | Fine Arts Faculty | Graphic Design Department
Termin: 14 kwietnia – 18 maja 2014 r.
Miejsca realizacji: Salt Beyoğlu, Forum; Mimar Sinan Fine Arts University Osman Hamdi Bey Hall

Pierwsza część projektu “Plakat Polski w Turcji” miała miejsce na przełomie kwietnia/maja 2014 roku w Stambule podczas festiwalu Grafist 18, International Graphic Design Week, gdzie przygotowane wystawy miało okazję obejrzeć blisko 70 tysięcy osób. corocznej imprezy edukacyjnej organizowanej od 1997 roku przez Uniwersytet Sztuk Pięknych Mimara Sinana. Celem Design Week jest stworzenie areny do interaktywnej wymiany doświadczeń uczestników, przegląd prac, spotkań oraz aktywności studenckiej poprzez udział w seminariach, wykładach, warsztatach i wystawach.

Zrealizowano dwie wystawy: „Plakaty Henryka Tomaszewskiego i jego studentów” zarówno zagranicznych, m.in. Alaina Le Querneca, Pierre Bernarda, Karela Miska, Andrzeja Klimowskiego jak polskich, m.in. Wiesława Rosochy, Mieczysława Wasilewskiego, Wiktora Sadowskiego, Andrzeja Krajewskiego, Jakuba Erola, Marcina Mroszczaka, Jana Młodożeńca, Rosława Szaybo oraz indywidualną wystawę „Lech Majewski plakaty”.

Prof. Lech Majewski poprowadził również warsztaty ze studentami. Starał się zainspirować studentów do szukania własnej tożsamości i pokazania jej na plakacie w postaci kota, którego w Turcji można spotkać wszędzie. Podczas warsztatów profesorowi Majewskiemu towarzyszyła Anna Nowicka, doktorantka Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Turecka publiczność miała także okazję do wysłuchania wykładu Krzysztofa Dydo o historii Polskiej Szkoły Plakatu.

Wydarzenie w Stambule było niepowtarzalną okazją do pokazania plakatów zarówno na Uniwersytecie Mimar Sinan Güzel Sanatlar, jak i w centrum miasta w galerii SALT Beyoğlu. Znaczna część zaprezentowanych plakatów została ofiarowana przez Krzysztofa Dydo do archiwum i biblioteki Uniwersytetu.

ARCHIVE EXHIBITION

Dzięki naszemu projektowi ukazały się artykuły o polskim plakacie w magazynach i stronach specjalistycznych m.in Grafik Tasarım i Arkitera.com, jak również w prasie codziennej w Stambule – w dzienniku „Hürriyet”.

Grafik Tasarım  l  Sayı: 59  l  Mayıs-Haziran 2014 – Interview with Krzysztof Dydo

ANKARA

Partner: Bilkent University | Faculty of Art, Design and Architecture | Department of Graphic Design
Termin: 25 października – 16 listopada 2014 r.
Miejsca realizacji: Galeri B – Güney, CerModern; HUB Art Space, CerModern; İ.D.Bilkent Üniversitesi/University – GSTMF Sergi Salonu/Fada
W dniach 20-26 października 2014 roku w Ankarze odbył się Polish Poster Week. Warsztaty ze studentami, wykłady, spotkania z polskimi artystami oraz wystawy miały miejsce na terenie kampusu Uniwersytetu İ.D Bilkent, który był otwarty dla każdego zainteresowanego, jak i w centrum miasta w Galerii CerModern.

Na Wydziale Projektowania Graficznego Uniwersytetu İ.D Bilkent można było zobaczyć wystawę kilkudziesięciu plakatów polskich artystów zaproszonych do prowadzenia warsztatów ze studentami: Romana Kalarusa, Kai Renkas oraz Michała Jandury. Po wystawie plakaty zostały ofiarowane przez Krzysztofa Dydo do kolekcji Uniwersytetu. Polscy artyści poprowadzili kilkudniowe warsztaty, na zakończenie których została zorganizowana wystawa prac uczestniczących w nich studentów tureckich.

Dwie wystawy polskich plakatów pojawiły się również w centrum miasta w galerii sztuki nowoczesnej CerModern. W galerii można było zobaczyć w ramach wystawy głównej ponad 70 plakatów wybranych z kolekcji Krzysztofa Dydo, a w pomieszczeniu Hub Art Gallery zaprezentowana została indywidualna wystawa 40 plakatów Tomasza Bogusławskiego. Również te plakaty zostały ofiarowane do zbiorów Galerii.

Na terenie CerModern prof. Tomasz Bogusławski poprowadził kilkudniowe warsztaty dla studentów różnych uczelni artystycznych w Ankarze. Efektem warsztatów było pokazanie zrealizowanych prac uczestników szerszej publiczności w Galerii Hub, obok prac Profesora.

Styl prac Tomasza Bogusławskiego zainspirował turecką artystkę Ekin Kılıç do poprowadzenia warsztatów w CerModern, które koncentrowały się na animacji plakatów Bogusławskiego. Wyniki prac studentów zostały umieszczone w Internecie na platformie vimeo.com.

Uczestnicy wszystkich warsztatów otrzymali dyplomy od organizatorów. Zaproszeni do projektu polscy goście są pracownikami uniwersytetów artystycznych w Polsce: Roman Kalarus reprezentował Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach, Kaja Renkas Uniwersytet Śląski Instytut Sztuki w Cieszynie; Michał Jandura Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie; Tomasz Bogusławski Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Zorganizowanie wystaw plakatu historycznego, jak i współczesnego w Ankarze i Stambule oraz szeregu spotkań zarówno z polskimi, jak i tureckimi artystami, profesorami uczelni artystycznych, było niesamowitą okazją do nawiązania współpracy między uniwersytetami oraz do promocji polskiego plakatu w Turcji.

Liczba odbiorców przedsięwzięć i wydarzeń kulturalnych w ramach projektu: 71 851 osób

  • Stambuł (odwiedzający wystawy 66 851 + studenci/Uniwersytet ok.1 000)
  • Ankara (CerModern 3 000 + studenci/Uniwersytet ok.1 000)

Strona projektu: http://polishposters2014turkey.wordpress.com/
Koordynatorzy projektu: Natalia Dydo, Krzysztof Dydo

Wydarzenie zostało zrealizowane w ramach programu kulturalnego obchodów 600-lecia polsko-tureckich stosunków dyplomatycznych w 2014 roku i dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej.

Zapisz